Yazar
5.00 (2)

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler!

Efsanevi peribacalarının, uçan sıcak hava balonlarının, güzel atların, yeraltı şehirlerinin, eşsiz vadilerin diyarı Kapadokya… Milyonlarca yıl önce meydana gelen volkanik bir patlamanın sonucunda oluşan Kapadokya bölgesi; yüzyıllarca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, buram buram tarih kokan masalsı bir kent. Masalsı diyoruz çünkü hem büyüleyici manzaraları hem de adına yazılan binlerce öyküsü ile Kapadokya, her açıdan dikkatleri üzerine çekmeyi ve herkesi kendisine hayran bırakmayı başaran bir yer. Özellikle son dönemlerde yerli ve yabancı pek çok yabancı turistin uğrak yeri olan Kapadokya, Nevşehir sınırları içerisinde yer alıyor olsa da bu bölge; Niğde, Kırşehir ve Kayseri gibi farklı şehirlerin bir kısmında da bulunuyor. 

Doğa ile tarihin iç içe geçtiği Kapadokya bölgesi, hem yaz hem de kış aylarında konuklarına görsel bir şölen sunmayı ihmal etmiyor. Bundan dolayı, her mevsim binlerce kişi tarafından gelip görülen popüler bir gezi noktası olma konusundaki yerini koruyor. Nevşehir, toplamda 7 ilçeden oluşan küçük bir şehir olsa da, doğa, tarih ve kültür anlamında pek çok seçeneği aynı anda sunuyor. Eğer sizler Kapadokya bölgesini merak ediyor, o muhteşem atmosferin içerisine dâhil olmak istiyor, rengârenk uçan balonlar ile peribacalarının muhteşem manzarasını ayaklarınız altına almak istiyor ve yüzyıllık tarihe yakından tanıklık etmek istiyorsanız, oldukça doğru bir adreste olduğunuzu söylemek isteriz. Zira bizler, Kapadokya turunuz için sizlere rehber olmak ve yapacağınız geziden maksimum oranda verim olmanızı sağlamak için Kapadokya’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için bir araya getirdik. 

Kapadokya’da Ulaşım Kolaylığı İçin: Arackirala.com

Bu şehir her ne kadar küçük olsa da ulaşım bakımından beklentinizi karşılama noktasında yetersiz olabilir. Tabii kendinize ait bir aracınız yoksa. Çünkü ilçeler arası otobüsler belirli aralıklarla geçiyor ve bu otobüslerin fiyat bakımından da çok uygun olmadığını söylemek mümkün. Üstelik masalsı vadilerin içlerinde konumlanmış sıra dışı peribacalarına, uçan balonların pistine, at çiftliklerine ve daha bunlar gibi özel yerlere gitmeyen otobüsler, Kapadokya’yı keşif deneyimlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu noktada Arackirala.com olarak bizler, Kapadokya gezi planınızda, yeni nesil araç kiralama platformu olarak yanınızda olmak isteriz. Bölge içerisinde dilediğiniz yere kolaylıkla gidip gelmenizi sağlayacak aynı zamanda da kimselerin keşfetmediği alanlara ayak basmanızı sağlayacak, dilediğiniz saatte şehir içerisinde istediğiniz yere gitmenize olanak tanıyacak uygun fiyatlı kiralık araçlarımız arasından bütçenize ve kullanım tercihlerinize göre bir model seçebilirsiniz. Ankara’dan direkt olarak kiralayabileceğiniz arabalarımızla, yaklaşık 3 saat içerisinde Nevşehir’e ulaşabilir ve muhteşem tatilinize başlayabilirsiniz. O halde şimdi, Kapadokya güzergâhınızı belirleyebiliriz…

Göreme Açık Hava Müzesi

Şehre adımızı atar atmaz gitmeniz gereken ilk yer Avanos ilçesine bağlı bir kasaba olan Göreme. Nevşehir Merkez’e 24 kilometre uzaklıkta olan Göreme, kişisel arabanız ile yola çıktığınızda ortalama 25 dakikalık bir yolculuk sunuyor. Oldukça küçük bir kasaba olan Göreme, her karışında gösterişli bir manzara ve ilgi çeken bir tarih sunmada beklentilerinizin ötesine ulaşıyor. Göreme Açık Hava Müzesi ise MS 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar manastır olarak kullanılmış. Şimdi ise turistlerin en çok tercih ettiği noktalardan biri olan bu müze içerisinde Aziz Basil Şapeli, Elmalı Kilisesi, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilisesi, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilisesi, manastır odaları ve mutfak bölümleri bulunuyor. Tarihe ışık tutan pek çok detaya yer veren bu müze, ruhunuza işleyecek esrarengiz bir havaya sahip.

Aşk Vadisi 

Hazır Göreme’deyken rotanızı Aşk Vadisi’ne çevirebilirsiniz. Kapadokya’daki popüler vadilerden biri olan Aşk Vadisi, Göreme sınırları içerisinde bulunuyor. Bölge içerisinde görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine sahip olan bu vadi, peribacaları ile tanışmanıza olanak tanıyor. 4.9 kilometreden oluşan vadi içerisinde benzersiz görünümlere sahip peribacaları, üzüm bağları ve keyifli yürüyüş parkuru sizlere eşlik ediyor. Bu vadide yürümek isterseniz aracınızla belirli bir noktaya kadar gelebilir ve yolun kalanını doğa ile baş başa kalarak bitirebilirsiniz. Bu noktada, Aşk Vadisi içerisinde bulunan ve Âşıklar Tepesi ismiyle anılan tepeye çıkarak manzarayı panoramik olarak izleyebilirsiniz. Gerçekten büyülü bir manzara için gün doğumunda ya da güneş batımında bu tepede olmanızı tavsiye ederiz. Eğer Aşk Vadisi’ne sabahın ilk saatlerinde giderseniz, sıcak hava balonlarının kalkışını izleyebileceğiniz alana da kolaylıkla ulaşabileceğinizi belirtiriz. Zira balonlar, oldukça erken bir saatte kalkıyor. Bundan dolayı, gün doğmadan yolda olmanız şart. 

Avanos Asma Köprü

Göreme’den çok fazla uzaklaşmadan Nevşehir’in ilgi çeken ilçelerinden olan Avanos’a direkt olarak geçiş yapabilirsiniz. Göreme’ye 8 km, Merkez’e ise yaklaşık 28 km uzaklıkta olan Avanos, hem gündüzleri hem de akşamları renkli ve canlı. Pek çok farklı açıdan yöresel ve eğlenceli aktiviteler vadeden Avanos ilçesi, restoran ve konaklama açısından da birçok alternatifi beraberinde sunuyor. Bu noktada, Kızılırmak Nehri üzerine kurulmuş oldukça farklı bir köprü olan Asma / Sallanan Köprü, Avanos’un en gözdelerinden. Özellikle akşam saatlerinde muhteşem bir manzara sunan köprü ve çevresi, kafe ve restoran açısından da iyi seçeneklere sahip. Bu arada, köprünün gerçekten sallandığını ve karşıya geçerken tutunmanızın iyi olacağını hatırlatmak isteriz. 

Avanos Çanak Atölyeleri

Avanos’un en belirgin özelliği çanak çömlekleridir. Çok eski çağlardan beri yapılmaya ve kullanılmaya devam eden Avanos çömlekleri, bölgeden çıkarılan killerden üretiliyor. Bundan dolayı, oldukça özel ve farklılar. Avanos gezinizde yol üzerinde uğrayacağınız bir atölyede dilerseniz çömlek yapan bir ustayı izleyebilir dilerseniz de kendiniz de çömlek yapmayı deneyebilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlı ve eğlenceli bir deneyim olan çömlek yapımında, yaptığınız küçük çömleklerinizi yanınızda götürebilir, böylece Kapadokya bölgesinden muhteşem bir hatıraya sahip olabilirsiniz. 

Devrent Vadisi

Hayal Vadisi, Perili Vadi gibi isimlerle de anılan Devrent Vadisi, aslına bakarsanız konum olarak muhteşem bir gezi sunuyor. Çünkü U şeklindeki bu vadinin bir ucunda peribacalarından oluşan ve gün batımında kızıl rengi almasıyla Kızılçukur olarak adlandırılan bir alan yer alıyor. Aynı zamanda ortasında Kapadokya’nın önemli noktalarından biri olan Zelve ve Paşabağ bulunuyor. Bundan dolayı, bu vadi aynı anda birçok farklı güzelliği sunuyor. Fakat vadinin tek iyi yanı bu değil tabii ki, bu vadi, deve şeklindeki bir peribacası ile öne çıkıyor. Deve şeklinin yanı sıra, ellerini açmış dua eden Meryem Ana peribacası ve farklı siluetlerde peribacaları, görsel anlamda görenleri tatmin ediyor.

Avanos Saç Müzesi

Hayatınızda gideceğiniz en garip müze desek yanılmış olmayız sanırım. Avanos ilçesinde konumlanmış olan bu saç müzesi, 500 metrekarelik bir mağara. Ancak tabii ki sıradan bir mağara değil. İçerisinde 17 binden fazla kadının saçlarından tutamların asılı bir mağara burası. Hikâyesi ise geçmişe dayanıyor. Galip Körmükçü tarafından kurulan bu müze, hüzünlü bir aşk hikâyesinin bir eseri. Müzeye gittiğinizde bu aşk hikâyesini geziniz eşliğinizde dinleyebilirsiniz. Bu arada müzenin “Dünyanın en ilginç 15 müzesi” listesinde yer alan Avanos Saç Müzesi, Guiness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi başarmış. 

Ürgüp Temenni Tepesi

Nevşehir’in en çok turist olan ilçelerinden biri olan Ürgüp, eşsiz manzaralara tanıklık etmenize, güzel mekânlarda yöresel lezzetler tatmanıza ve samimi insanlar ile karşılaşmanıza olanak tanıyor. Bu noktada, bölgenin en popüler yerleri arasından ilk sırada yerini alan Ürgüp Temenni Tepesi, Osmanlı Dönemi’nden kalma bir eser olarak karşınıza çıkıyor. Kılıçaslan adına yapılan bir anıt mezarı içerisinde saklayan bu tepe, ilçenin zirve noktası olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı, eşsiz manzarayı kuşbakışı olarak ayaklarınızın altına seriyor. Dilerseniz Temenni Tepesine vardığınızda, alan içerisinde bulunan kafelerden güzel bir çay veya kahve içerek manzaranın keyfini saatlerce çıkarabilirsiniz. 

Üç Güzeller

Ürgüp’ün girişine oldukça yakın bir yerde olan Üç Güzeller’e gitmeden önce telefonlarınızı mutlaka şarj etmellisiniz. Zira birbirinden harika fotoğraf kareleri çekmek için bu alan Kapadokya’nın en iyi manzaraya sahip alanlarından biri. Özellikle gün doğumunda ve gün batımında tercih edebileceğiniz bu bölge, üç peribacasından oluşuyor. Namını layığıyla karşılayacak güzellikte olan bu peribacaları, belirgin şekilleri ile mantar şapkalı o formu en net şekilde görebileceğiniz peribacaları arasında bulunuyor. Efsaneye göre Kapadokya Kralı’nın kızı, bir çobana âşık olur. Kız kaçarak çobanla evlenir ve çocukları olur. Bunun üzerine Kral, aileyi katletmesi için bir asker gönderir. Tam o sırada, prensesin duası kabul olur ve asker onları öldürmeden üçü de taşa dönüşür. Yani taşlardan biri Kapadokya prensesi, diğerleri ise eşi ve çocuğudur. 

Uçhisar Kalesi

Üç Güzeller noktasından yalnızca 10 dakikalık mesafede olan Uçhisar, tarihi güzellikleri ile favori bölgelerinizden biri olacaktır. Nevşehir’in ilçelerinden biri olan ve yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın en yüksek noktası. Dolayısıyla, tüm Kapadokya manzarasını panoramik bir şekilde izlemeyi mümkün kılıyor. Zamanında gözetme kulesi olarak da kullanılan bu kale, mutlaka görmeniz gereken noktalardan biri. Bu noktada, kaleye çıkmanın biraz yorucu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çıktığınızda attığınız tüm adımların buna değeceğinden emin olabilirsiniz.

Güvercinlik Vadisi

Eğer doğa seviyorsanız, Kapadokya bu noktada sizleri doğadan asla mahrum bırakmayacaktır. Peribacaları ile süslemiş Güvercinlik Vadisi içerinde pek çok açık hava sporunu yapmak için fırsatınız olacaktır. Uçhisar’dan başlayarak Göreme’ye kadar uzanan 4 km’lik bir alan boyunca devam eden vadide, kiralayacağınız bisikletler ile keyifli bir deneyim yaşayabilir ya da uzunca bir trekking yapabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi binlerce güvercine ev sahipliği yapan vadide, güvercinlerin doğa yürüyüşlerinize eşlik edeceğinizi söyleyebiliriz. 

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Kapadokya’da en az peribacaları kadar meşhur olan yeraltı şehirleri, tarihe tanıklık etmek, geçmişe açılan kapılardan girerek adeta zamanda yolculuk yapmak ve o büyülü şehri keşfetmek için muhteşem bir fırsat sunuyor. Bu şehirlerden biri olan ve bölgedeki en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri, bu bakımından oldukça popüler. 8 katlı ve 50.000 kişinin yaşayabileceği bir şehir olarak kurulan bu alanda; evler, ahırlar, dini mekânlar ve daha fazlası bulunuyor. Derinkuyu’ya Uçhisar’dan direkt olarak geçmek isterseniz yaklaşık 30 km’lik bir yolunuz bulunacağını söylemek isteriz.

Hacı Bektaş-i Veli Müzesi

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde yer alan bu müze, Nevşehir merkeze yalnızca 40 dakika uzaklıkta. Eğer kendiniz ait bir arabanız yoksa Merkez’den önce Gülşehir ilçesine, ardından da Hacıbektaş’a geçmeniz mümkün. Kapadokya’da gezebileceğiniz en huzurlu alanlardan biri olan Hacı Bektaş-i Veli Müzesi’nde, sadece Hacı Bektaş-i Veli’nin türbesini değil; Üçler Çeşmesi, Aslanlı Çeşme, Balım Sultan Türbesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. 

Nevşehir Kapadokya turunuz için bizim sizlere hazırladığımız listenin sonuna geldik. Her dakikasından keyif alacağınız ve unutulmaz anılar biriktireceğiniz bir Kapadokya tatilinizin olmasını umarız. Bu noktada, söz konusu tatilinizin konforlu ve daha ayrıcalıklı olması için online araç kiralama platformumuz olan Arackirala.com’u ziyaret etmeniz, kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun arabayı seçmeniz için bizim burada olduğumuzu hatırlatmak isteriz. 

 

 

 

 

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code