Yazar
3.67 (3)

Operasyonel ve Finansal Filo Kiralama Arasındaki Fark Nedir?

Operasyonel ve finansal olarak birbirlerinden ayrılan kısa dönem ve uzun dönem filo kiralamaları hakkında neler biliyorsunuz?

Filo nedir?

Filo kelimesi, bilindiği üzere İtalyan dilinin Venedik’te kullanılan bir lehçesine aittir. Venediklilere göre “iplik, tel, dizi, sıra” anlamlarına gelen bu sözcük, en eski cümle örneklerinde gemi katarlarını tanımlamak üzere yer almıştır. 

Günümüzde filo tabiri, genellikle aynı amaca hizmet eden birden fazla ulaşım aracını tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bu araçlar bir şirkete ait gemi, uçak vb. büyük taşıtları kapsayabildiği gibi karayollarında kullanılan binek veya ticari araçlardan da meydana gelebiliyor.

 

Yani, aynı hizmeti karşılamak için oluşturulan veya sadece aynı şirket bünyesinde yer alan araç topluluklarını belirtirken araç filosu tanımı tercih ediliyor. Buna göre araç filoları, elbette birden fazla olmak kaydıyla bir şirketin ulaşım ve taşıma gibi ihtiyaçları için kullanılan tüm araçları içerisine alıyor.

 

Filo kiralama ise, şirketlerin bir veya birden fazla araç ihtiyacını belirli bir süreyle farklı firmalar üzerinden karşılaması anlamına geliyor.

 

Filo kiralama, şirketlerin ulaşım ya da taşımacılık ihtiyaçları doğrultusunda belirli bir süreliğine ve belirli ücretler ile araç kullanım hakkına sahip olmalarını ifade ediyor. B2B (business to business - şirketten şirkete) iş modellerinden biri olan bu hizmet şekli, yukarıda da belirttiğimiz üzere filo şirketleri tarafından gerçekleştirilen birden fazla araç kiralama işlemini belirtiyor. Ancak iş özelinde kullanım için en az bir adet taşıtın sınırlı süre kullanımı da araç filo kiralamanın kapsamı içerisinde yer alıyor.

 

Peki, operasyonel ile finansal filo kiralama hizmetleri hakkında neler biliyorsunuz? İkisinin arasındaki farklar nelerdir? Gelin, hep birlikte inceleyip öğrenelim…

 

Çevrenizde iş yapan kişilerin hatırı saılır bir kısmının filo kiralama hizmetlerinden faydalandığını muhakkak fark etmişsinizdir. Öyleyse, özellikle şirket yöneticileri tarafından bu denli ilgi gören bir hizmet modelinin operasyonel ve finansal olarak birbirinden ayrılan alt başlıkları sizce tam olarak neleri kapsıyor olabilir?

 

 

Operasyonel filo kiralama nedir?

 

Operasyonel filo kiralama, şirketlerin öz sermaye kullanmaksızın; amortisman, nakit yönetimi, bakım, onarım vb. işletim maliyetleriyle birlikte hırsızlık, zarar görme gibi maddi kayıp risklerini de üstlenecek profesyonel şirketlerce araç filo ihtiyaçlarının uygun koşullarda ve uzun dönemde karşılanmasıdır.

 

Yani, şirketlerin bir veya birden fazla araç ihtiyacını belirli bir süre ve ücret doğrultusunda satın alma eyleminde bulunmadan farklı bir firma üzerinden karşılaması anlamına geliyor. Bu tanımın başına getirilen “operasyonel” kelimesi ise aslında yapılan işlemin finansal araç kiralamadan daha farklı olduğunu belirtiyor.

 

Operasyonel filo kiralamayı tercih ettiğiniz takdirde araç temininiz hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşir.

 

Bunun anlamı ise şudur; aylık sabit ve hesaplı kira bedelleri ödeyerek işletmenizden herhangi bir şekilde öz sermaye kullanmaksızın şirket araçlarınızı tedarik edebilir, böylelikle nakit akışınızı daha kolay yönetebilirsiniz.

 

Operasyonel filo kiralama, bünyemizde 12 aydan 48 aya kadar faydalanabileceğiniz uzun dönemli bir araç kiralama hizmetini kapsamakla birlikte, kiralama süresince araç ve araç kullanımıyla yukarıda belirttiğimiz ilgili riskler (yatırım riski, ikinci el değeri, amortisman vb.) aracın mülkiyetine sahip arackirala.com’a ait olacaktır. Siz ise satın alma maliyetinden tasarruf etmenin yanı sıra periyodik bakım hizmetleri, vergi ödemeleri, hasar onarımları, sigorta/kasko giderleri, yedek araç hizmeti ve lastik değişimi gibi konuları tamamen bizlere devretmenin konforunu gönül rahatlığıyla yaşayabilirsiniz!

 

 

Finansal filo kiralama nedir?

 

Finansal filo araç kiralama, şirketlerin ulaşım ve/veya taşımacılık ihtiyaçları için belirli süreliğine ve belirli ücretlerle araç kullanım hakkına sahip olmasını ifade ediyor. Bu tür filo kiralamalarını, en basit haliyle, belirli bir süreyle kilometre ve aylık ödeme kapsamında şirketinize araç kullanımı sağlayan avantajlı bir finansal ürün olarak da nitelememiz mümkün.

B2B (şirketten şirkete) iş modellerinden biri olan bu hizmet şekli, özetlemek gerekirse filo şirketlerinden birden fazla araç kiralama işlemini belirtiyor. Ancak iş özelinde kullanım için en az bir adet taşıtın sınırlı süre kullanımı da filo araç kiralama kapsamında yer alıyor.

 

Finansal filo araç kiralama işlemlerinde, rent a car şirketleri genellikle finansal birer aracı durumundadırlar ve bu nedenle kiralama konusu, araçlar ile varlıklar üzerindeki çeşitli bakım ve onarım sorumlulukları tamamen kiralayan kişiye aittir. Alıcı tarafından ödenen kira bedelleri kapsamı dışında gerçekleşen bu giderler, hizmeti alan tarafça ödenmektedir.

 

 

Finansal ile Operasyonel Kiralamanın Farkı Nedir?

 

“Operasyonel filo kiralama nedir?” sorumuzun yanıtındaki “satın almadan” ifadesi, aslında bu hizmetin finansal kiralamadan ayrılan en önemli özelliğini oluşturuyor. Finansal kiralamada kiracı, kiralama süresi sonunda araçları rayiç bedellerinden yani güncel fiyatlarından daha düşük rakamlarla filo şirketinden satın alma hakkına sahip olabiliyor. Bu noktada, finansal filo kiralama ile operasyonel filo kiralama avantajları ve bütçeleri bakımından birbirlerinden ayrılıyor.

 

Şirketinizin filo yönetimini profesyonel bir filo kiralama şirketine devrettiğiniz takdirde öz sermaye yatırımı yahut araç satın alım finansmanınız ile ilgilenmez ve süreç sonunda aracınızın ikinci el satışıyla ilgili konuları düşünmek sorunda kalmazsınız. Ayrıca, filo araç kiralama için yaptığınız tüm harcamaları şirketiniz için gider olarak kaydedebilir, böylece vergi yönetiminizi yapabilirsiniz.


Tüm bunlarla birlikte, profesyonel bir filo kiralama şirketiyle çalıştığınızda bütçe konusunda tasarruf etmenin yanı sıra; onarım, bakım, plaka tescili, kasko, lastik değişim, vergi ve sigorta işlemlerine vakit harcamayarak zamanınızdan da tasarruf etmiş olursunuz.

 

Özetlemek gerekirse; filo araçlarda 3 aydan başlayan kısa dönem kiralama (finansal filo) ile 12-48 ay arasında değişen uzun dönem kiralama (operasyonel filo) olmak üzere iki farklı hizmet seçeneği bulunuyor.

 

Genel anlamıyla filo kiralama adı itibariye çoğul olsa da şirketinizin yalnızca bir araca dahi ihtiyacı var ise, arackirala.com ailesi olarak sizlere bu konuda da sunduğumuz hizmetlerimizden her an yararlanabilir, satın almaya kıyasla çok daha uygun bir maliyetle aracınızı tarafımızdan tedarik edebilirsiniz.

 

 

Filo kiralama hizmeti için neden bizi tercih etmelisiniz?

 

Arackirala.com, sektörünün önde gelen araç kiralama şirketlerinden biri olma yolunda hızlı ve bir o kadar emin adımlarla ilerliyor, profesyonel kadrosu ile araçlarının tüm operasyonel süreçlerini uçtan uca etkin bir şekilde yönetiyor.

 

Araç kiralama görüşmelerimiz sırasında taraflarca karşılıklı olarak imzaladığımız sözleşmeler, esnek ödeme seçenekleri ile müşterilerimizin ihtiyaçları, sermayeleri ve dönemsel bütçelerine en uygun şekilde hazırlanıyor.

 

Ayrıca, arackirala.com’un 7/24 ulaşılabilir müşteri temsilciliği sayesinde firma yetkilileri, filo kullanımlardaki araçlara ilişkin tüm soru ve sorunlarıyla ilgili departmanlarımızdan anında hizmet alabiliyorlar. Dahası, sizlere araç kiralama sürecinizin başından sonuna dek hizmet verecek belirli bir müşteri temsilcisi atıyor, ilgili temsilcimizi siz müşterilerimizin tüm gereksinimleriyle yakından ilgilenmesi için özel olarak görevlendiriyoruz.

 

Pek çok ildeki yetkili servisimizle sizlere Türkiye’nin dört bir yanında eşsiz çözüm önerileri sunuyoruz.

 

Unutmayın, arackirala.com’da araç kiralamanın sağlayacağı fayda ile zaman sorunu ve maliyetten kurtularak karşılıklı güven esasımızla her türlü araç işlemlerinizi tarafımıza emanet edebilir, artan zamanınızda kolayca diğer kişisel işlerinize odaklanabilirsiniz!

 

Yazar
Yazar
Bengisu Ozkes

Benzer İçerikler

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code