Yazar
4.33 (3)

Araç Kiralamada Findex Notu Önemli Mi?

Findex kredi notu ve risk raporu; en basit tabiriyle kişisel kredi geçmişinizi ifade etmekte ve sizlere şimdiye dek gerçekleştirmiş olduğunuz kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz, fatura borçlarınız gibi belirli konuların referans olarak alındığı sayısal bir genelleme sunmaktadır. Findeks kredi notu ayrıca, geçmiş dönemlerde borç ilişkilerinizden doğan sayısal veriler ile gelecek 12 aylık sürede var olan borçlarınızı ödeme olasılığınızın hesaplandığı nottur.

Findeks Kredi Notu, 1 ve 1900 arasında değişen bir puanlama sistemine sahiptir. En riskli grup için 1 puan, en az riske sahip grup için ise 1900 puan verilmektedir.

Kısacası Findex kredi notu, kredi ya da kredi kartı kullanımı geçmişi olan kişiler ile kredili mevduat hesabı mevcut bireylerin sahip oldukları toplam güvenilirlik puanını hesaplamaktadır.

Findex kredi notu ve risk raporu nasıl hesaplanır?

Findeks kredi notu ve risk raporunun hesabı yapılırken yüzdelik oranlarıyla pek çok farklı bileşen göz önünde bulundurulmaktadır. Kredi notunuz; %35 mevcut kredi borç durumu, %35 kredi ödeme düzeni, %10 kredi kullanma yoğunluğu, %11 yeni alınan kredi ve %9 diğer faktörlere bağlı olarak oluşturulmaktadır.

 

Kredi notu belirlemede etkili olan bu faktörlerin yüzdeleri dönemsel olarak değişiklik gösterebilse de yine de her daim temel birer belirleyici olma özelliklerini korumaktadırlar.

Saydığımız tüm bu bileşenler bir araya geldikten sonra Kredi Kayıt Bürosu, Findeks kredi notunuzun hesabını yapmakta ve sizlere sunmaktadır.

 

Yapılan hesaplar doğrultusunda risk gruplarına göre belirli sonuçlar elde edilmektedir. Bahsettiğimiz bu gruplar sırasıyla;

  • 0 – 699 En riskli grup
  • 700 – 1099 Orta riskli grup
  • 1100 – 1499 Az riskli grup
  • 1500 – 1699 İyi
  • 1700 – 1900 Çok iyi olarak derecelendirilen gruplardır.

 

Findex notunuzun düşük olmasının sebebi nedir?

Kredi notunu düşüren en büyük nedenlerden biri de gerçekleştirilen düzensiz ödemelerdir. Kredi, kredi kartı ve KMH ödemelerinde meydana gelen düzensizlikler kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemekte, aynı şekilde bu borçlara ait ödemelerinizi ne kadar düzenli yaparsanız kredi notunuz da o oranda yükselmektedir. Bu nedenle aylık ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir. Yani, ödeme gününüzü bir gün dahi geçirmeniz kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Peki, Findex kredi notu ve risk raporu araç kiralamada neden önemlidir?

Kredi notunuz yalnızca kredi almak istediğiniz zaman değil; araç veya ev kiralamak istediğinizde, beyaz eşya ya da cep telefonu gibi eşya alımlarında da bir güven ölçütü olarak karşınıza çıkmaktadır.

Genel olarak değerlendirildiğinde kredi borçlarını zamanında ödeyen, yükümlülüklerini sırası ile yerine getirmeye çalışan bireyler, kredibilite açısından herkesin birlikte iş yapmak isteyeceği güvenilir kimselerdir. Bu durum kredi verirken de aynı şekilde işlediği gibi, kredi dışında örneğin bir ev veyahut bir araç kiralarken de böyledir. Zira kişinin risk raporu doğru ölçüldüğü takdirde alınacak riskler de böylelikle doğrudan değerlendirilebilmektedir.

 

Findex kredi notunuz; özellikle bir alım satım durumunuz söz konusu olduğunda, konut kiralamalarınızda yahut ortaklıklarınızda sıklıkla başvurabileceğiniz, finansal durumunuzu tüm gerçekliği ile tarafınıza yansıtan bir bilgi deposu olarak kabul görmektedir. Kredi notunu belirli kriterlere göre sunan Kredi Kayıt Bürosu’nun Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile yaptığı anlaşmaya istinaden, 2015 yılından itibaren alıcı raporlarının nezdinde özel olarak tasarlanmış, araç kiralamalarda da kullanılabilecek bir müşteri risk değerlendirme sistemi devreye girmiştir. 

Bu sisteme göre araç kiralamak isteyen müşterilerin risk raporları otomatik olarak değerlendirilmekte, ilgili değerlendirmeye göre araç kiralama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Araç kiralama işlemlerinde araç bedelinin kiralama bedeline nazaran karşılaştırılamayacak bir değerde olması, araç kiralamanın güvenilir kişilere yapılmasının önemini ortaya koymaktadır. 

Her ne kadar araç kiralama işlemlerinde müşterilerden kredi kartı bilgileri alınarak açık form üzerine imza talep edilse de firmalar kiraladıkları araçları koruyabilmek için bu sistemi aktif olarak kullanmaktadırlar. Bu uygulama kiralama şirketlerinin inisiyatifine bırakılan bir uygulama olmakla birlikte, araç kiralamalarda gerçekleşebilen riskli durumlar nedeniyle özellikle büyük ve güvenilir araç kiralama firmaları araç kiralamada kredi notuna sıkça başvurmaktadırlar.

Kredi notunda Türkiye ortalaması 1.400 puandır. Bu ortalama puanın altına düşülmesi durumu kişilerin finansal durumunun riskli olduğunu gösterdiğinden, bu sınırın ne kadar altına inilirse Findeks sistemini kullanan araç kiralama firmalarından araç kiralamak bir o kadar zorlaşmaktadır. 

Eğer kredi notunuz 1.300-1.400 ve daha üst seviyelerde ise araç kiralamak için gerekli olan puana sahip olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilir, arackirala.com bünyesinde Findeks notunun ortalama olarak 1.300 ila 1.400 puan aralığında olduğu araç kiralama taleplerine olumlu yanıt verilmekte olduğunu da siz okuyucularımıza ayrıca belirtmek isteriz.

Arackirala.com olarak, Findex notunuza göre yukarıdaki şekilde değerlendirmeye aldığımız araç kiralama taleplerinizde, Findex notu elbette aracın sınıfına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Yüksek fiyatlı bir araç için talep ettiğimiz Findeks notu, klasik araçlar için talep ettiğimiz Findeks notuna oranla değişikliğe uğrayabilmektedir.

 

Rezervasyon yaparak araç kiralamanın mümkün olduğu araç kiralama firmalarında, rezervasyon sırasında herhangi bir Findeks notu sorgulaması yapılmamaktadır. Ancak araç kiralama rezervasyonu yapan bir alıcı, aracı teslim almaya gittiği esnada Findeks notunun yeterli puanı karşılamaması durumunda araç kiralayamamaktadır. 

 

Dolayısıyla Findeks notunuzu öğrendikten sonra rezervasyon yaptırmanız, araç kiralama işlemleri sırasında olası bir sorun yaşamamanız açısından son derece önemlidir. Şayet Findeks notu yeterli olmayan bir kişi başvurduğu araç kiralama firmasının Findeks sistemini kullandığını bilmeyerek rezervasyon yaptırmış ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmişse, firma tarafından yapılan ödeme 2 iş günü içerisinde karta iade edilmektedir. İade yapıldıktan sonra 7 ila 14 iş günü arasında karta ancak geri ödeme yansıdığı için herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına, araç kiralama ödemenizi yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmenizi, kiralama işlemleri sırasında bünyesinde Findex raporunun geçerli olup olmadığına dair aklınızdaki ilgili firmayı arayarak konuyu netleştirmenizi tavsiye ederiz.

 

Findex kredi notu ve risk raporu nereden öğrenilebilir?

 

Günümüzde pek çok bankanın internet sitelerinde ya da mobil uygulamalarında müşterilerin kolaylıkla erişebilecekleri Findeks notu sorgulama ekranı bulunmaktadır. Dolayısıyla T.C. kimlik numarası aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde Findeks notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bu aşamalardan sonra kişilerin yeterli Findeks notuna sahip olmaları durumunda kolay bir şekilde araç kiralama işlemleri yapılabilmektedir.

 

Findeks, kredi notunuzu; bünyesine ait mobil şube veya İnternet Şubesi üzerinden paylaşım ayarları vasıtasıyla raporun gönderileceği kişi veya kuruma ait T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası girilerek ön onay alınarak ya da yine Findeks’e ait internet şubesi yahut mobil şube aracılığı ile kredi notu öğrenmek isteyen kişinin bilgileri sağlanarak SMS aracılığıyla kredi notu paylaşım izni alınacak şekilde iki farklı yol ile sunmaktadır. Bunun karşılığında gerekli onay kısa mesaj olarak gönderilerek onaylama işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

O halde gelin, araç kiralama işlemlerimiz sırasında karşılıklı güvenilirliğimize birer aracı olacak Findex kredi notu ve risk raporunuzu arackirala.com ekibimizle birlikte değerlendirelim!

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi ve araç kiralamanıza yardımcı olacak detaylı değerlendirme için vakit kaybetmeden bizlere ulaşabilirsiniz.

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code