Yazar
4.00 (1)

En Doğru Kiralık Aracı Nasıl Seçerim?

Günümüzde dünyada en hızlı ve yaygın şekilde gelişen sektörlerden biri şüphesiz araç kiralama sektörü.

Pandeminin etkisi ile insanların daha izole seyahat etme isteği, insanların toplu taşıma kullanımlarını azaltarak araç kiralama sektörünün canlanmasında oldukça büyük bir etki yarattı. 

 

Araç kiralama hizmeti hem konfor hem de hızlı ulaşım gibi pozitif tarafları sebebiyle birçok kişi tarafından sık bir şekilde tercih ediliyor. İnsanlar, ihtiyaçlarına göre saatlik, günlük ve hatta aylık olarak farklı süre seçeneklerinde araç kiralayabiliyor.
Özellikle resmî tatil, bayram gibi günlerde insanlar araç kiralama hizmetini ülkemizde daha fazla tercih ediyor. 

 

Araç kiralama hizmetine artan talep kimi zaman insanların kiralayabilecek bir araç bulamamasına sebep olabiliyor. Bu doğrultuda, insanlar haftalar öncesinden yapılan rezervasyonlarla araç kiralama hizmetinden daha sağlıklı bir şekilde faydalanabiliyor. 

 

Son ana bırakılmamış araç kiralama hizmeti, insanların seyahatlerinde kullanacağı aracını seçerken yaşadıkları kararsızlıkları ortadan kaldırarak akıllarında soru işareti kalmamasını sağlıyor.

 

İster bireysel ister kalabalık bir arkadaş ya da aile grubuyla araç kiralama hizmetini alın, bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli birkaç nokta bulunuyor. Bu püf noktalara dikkat ettiğiniz takdirde seyahatinize ve size en uygun aracı kiralayarak yolculuğunuzun keyfini güvenli bir şekilde çıkarabilirsiniz.


 

Gelin, arackirala.com ekibi olarak dilediğinizde sizlere sunacağımız eşsiz araç kiralama deneyimlerinizde, en doğru kiralık araç nasıl seçilir beraber keşfedelim.

 

 

Firma Güvenilirliği


 

Ülkemizde oldukça yaygın olmasına rağmen birçok kişi tarafından da araç kiralama hizmetine mesafeli yaklaşım söz konusu. Araç kiralama hizmetinin pahalı bir ‘hobi’ olduğunu iddia edenler olsa da araç kiralama hizmeti doğru bir şekilde, güvenilir bir firmadan sağlandığında sizi birçok temel masraftan kurtardığı için hem işlevsel hem de ekonomik bir şekilde bütçe dostu bir seçenek olarak bulunmakta.

 

Bir ya da birkaç günlük şehir içi ve dışı seyahatlerinizde ihtiyaçlarınıza göre alabileceğiniz araç kiralama hizmeti doğru bir planlama ile seyahatinizi kolaylaştıran hayat kurtarıcı bir hizmet olarak yer alıyor. İster iş gezisi ister aile veya arkadaşlarla ile planlanmış bir tatil, ister acil bir durumdan kaynaklı alınabilecek araç kiralama hizmeti sizlerin seyahatlerinizde daha özgür bir rota çizmenize destek sağlıyor. 

 

Seyahat edeceğiniz bölgelerde bir yerden bir yere kolaylıkla ulaşımınızı sağlayacağından kiralık araç bağımsızlık ve istediğiniz anda hareket etme imkânı tanımasıyla her an her yerde harekete geçme fırsatı tanıyor.

 

Araç kiralama hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, aracı kiraladığınız firmanın güvenilirliği olarak ön plana çıkıyor. Araç kiralama hizmeti aldığınız firmanın sizlere sunduğu araç filosu, araçların bakım durumu, olası bir kaza durumunda size ağladıkları hizmeti, sigorta poliçeleri ve anlaşmaları gibi birçok konuyu öğrenerek hareket etmeniz en doğru kiralık aracı seçmenizdeki ilk ve önemli noktadır.

 

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kiralık araç seçeneğine göz atmak ve zengin araç filosu ile güvenli araç kiralamak hizmetimiz için arackirala.com’a göz atmayı unutmayın!

 

 

Araç Bakım Durumları

 

Araç kiralama hizmeti sunan şirketler, filosunda bulunan tüm araçların bakımlarını yaptırmakla yükümlüdür. Araç kiralama hizmeti alan kişiler, kiraladıkları aracın bakımını yaptırmakla sorumlu değildir. 

 

Araç kiralama şirketleri herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve müşterilerinin hayatını riske atmamak güvenli bir seyahat hizmeti vermek için düzenli bir şekilde araçlarının tüm bakımlarını yaptırmalıdır.

 

Günlük yağ, fren, su, lastik gibi kontrollerinin yapılması, 10 bin kilometre bakımı gibi aracın tüm periyodik bakımlarının düzenli yapılması araç kiralama şirketlerinin hizmeti kapsamındadır.  Ancak yıllık araç kiralama gibi bir durum söz konusuysa ve kilometre bakımları gelmişse, kiralayan kişi kiraladığı şirkete bunu bildirip bakımının yaptırılması konusunda onları uyarmalıdır. 

 

Araç kiralama hizmeti almadan önce mutlaka kiralayacağınız aracın araç bakım durumu hakkında bilgi alarak belgelerini kontrol etmeniz güvenli bir yolculuk için en temel noktadır.

 

 

Yakıt Tasarrufu 


 

Özellikle son günlerde meydana gelen yakıt fiyatlarındaki artış, araç kiralarken seçeceğimiz aracı da oldukça etkiliyor. Dolayısıyla hem seçeceğiniz aracın yakıt tasarrufunu bilerek araç kiralamalı hem de aracı şehir içi mi yoksa şehir dışı mı kullanacağınızı bilerek araç kiralama hizmeti almalısınız. 

 

Araç kiraladıktan sonra sürüşünüzde dikkat edeceğiniz birkaç ufak püf nokta ile de yakıt tasarrufu yapmanız mümkün olabilir. Böylelikle olduğundan daha az yakıt tüketerek daha fazla yol alabilirsiniz.

 

Peki araç kiralandıktan sonra sürüş ile yakıt tasarrufu sağlanması mümkün mü?


 

Elbette sürüş ile yakıt tasarrufu sağlanması mümkün! 

 

Öncelikle yapmanız gereken aracı çok hızlı bir şekilde kullanmamak olacaktır. Zira hızlı araç kullanmak, tehlikeli olmasının yanı sıra yakıtın da olduğundan çok daha fazla harcanmasına neden olur. 

 

Kiraladığınız aracın lastik basınçlarını mutlaka kontrol edin. Dengeli olmayan lastik basınçları daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

 

Eğer kiraladığınız araç manuel bir araç ise vites değişikliklerini dengeli bir şekilde yaparak aynı devirde uzun süre kullanmadan aracı sürmelisiniz. Araca çok fazla yük eklemek de aracın yakıt tasarrufunu etkileyen noktalarından biridir.

 

Araç kiralama hizmeti almadan önce seyahat rotanızın kilometre hesabını yaparak araç kiralayın. Aksi takdirde bütçenize hesaplı, ucuz olarak kiraladığınız benzinli bir araç size beklediğinizde daha fazla bir maliyet çıkartabilir. 

 

Araç kiralarken mutlaka kilometre sınırlamalarını da dikkate alın. Araç kiralarken dikkat etmeniz noktalardan biri olan aracın yakıt tüketimi gibi bilgiler için arackirala.com ‘a göz atmayı unutmayın. 

 

Tüm bunların yanı sıra, araç kiralama hizmetinde, seçtiğiniz aracı teslim alıyorken mutlaka aracın yakıt seviyesini tutacağa yazdırın. Aracı teslim ederken aynı yakıt seviyesinde vermeniz gerektiği için bu işlem olası bir problemle karşılaşmamanızı sağlayacaktır.

 

 

Kişi Sayısı

 

Araç kiralama hizmeti almadan önce dikkat etmeniz gereken ve kendinize soracağınız en önemli sorulardan biri ise seyahate kaç kişi çıkacağınız olmalıdır.

 

Yalnız bir iş seyahati, çocuklu ailecek gidilecek tatil, eşiniz ya da partnerinizle çıkacağınız road trip, evcil hayvanınızla çıkacağınız bir yolculuk ya da arkadaşlarla çıkılacak seyahat gibi farklı durumlara göre kiralayacağınız aracın niteliği, kapasitesi değişeceği için aracınızı bu durumları göz önünde bulundurarak seçmeniz gerekmektedir.

 

Kiralanacak aracın hem kişi sayısına hem de seyahatin süresine göre belirlenmesi sizi en doğru araç ile buluşturacaktır. Örnek vermek gerekirse, kalabalık bir grup olarak yapılacak seyahatlerde aracın bagaj kapasitesine, aracın hacmine dikkat edilmelidir. Bu doğrultuda, sedan, hatchback, station vagon gibi araç kasa tiplerine dikkat edilerek araç kiralama hizmeti alınmalıdır. 

 

Özellikle, uzun mesafeli yolculuklar ve yol açısından sıkıntılı bölgelere yapılacak seyahatler de aracın niteliğini değiştirecek farklı alternatiflerdir.

 

 

Seyahat Rotası

 

Araç kiralamadan önce mutlaka ihtiyacınızın ne olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. En doğru, en iyi kiralık araç hangisi diye araştırmadan önce en önemli soru bu aracı neden kiraladığınızdır. 

 

Gideceğiniz rotaya en uygun aracı kiralamak seyahatinizin daha güvenli geçmesini sağlayacaktır. Seyahat rotanızın dağlara mı yoksa yaylalara mı yoksa deniz ve göl kıyılarına mı olduğu araç kiralamada oldukça önemli bir konudur. Çünkü her araç her rotaya uygun olmayabilir. Örnek vermek gerekirse; engebeli arazilerde size rahat bir sürüş desteği sağlayacak araç türleri ve park konusunda size kolaylık sağlayacak araç kasa tipleri farklıdır.

 

Arackirala.com ekibi olarak araç kiralarken kafanızda oluşabilecek soruları en aza indirmek adına oluşturduğumuz içeriklerden biri olan “Rotama En Uygun Aracı Nasıl Kiralarım?” yazımıza mutlaka göz gezdirin!

 

Sizlere zengin araç filosu ve güvenilir araç teslim hizmeti ile sizlere ihtiyaçlarınıza uygun araç kiralama hizmeti sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Araç kiralama hizmetimizi sağlarken önceliğimizin her zaman siz değerli müşterilerimizin güvenli yolculuğu olduğunu belirterek, sizlere “Araç kiralamak ne kolaymış!” dedirtmek için çalışıyoruz.

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code