Yazar
5.00 (2)

Sigorta ve Güvenliğimi Nasıl Sağlarım?

Artık neredeyse hemen herkes tarafından araç kiralama eylemi son derece pratik bulunuyor. Örneğin, tatile uzun saatler gitmek yerine seyahat için havayolunu kullanmak ve havaalanından araç kiralamak daha cazip karşılanıyor. Kara yolunda yapılan yolculuklarda uzun zaman geçirmek yerine bu değerli zamanı yalnızca tatil için harcamak, özel aracın konfor ve imkânlarından mahrum kalmak istemeyenler, kısa veya uzun seyahatlerinde araç kiralama seçeneğini kullanıyor. Peki, arackirala.com ekibi olarak dilediğinizde sizlere sunacağımız eşsiz araç kiralama deneyimlerinizde, sigorta ve güvenliğinizin nasıl karşılandığını biliyor musunuz?

İşte, keyifli ve güvenli bir yolculuk sürebilmeniz için sağladığımız rent a car sigortası hakkında bilmeniz gerekenler:

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken konuların başında elbette öncelikle yapılan sözleşmeye dikkat etmek ve kiralanan aracın poliçe durumunu kontrol etmek geliyor. Bu noktada, güvenilir bir şirketten araç kiralamak olası risklerin gerçekleşmesi durumunda problem yaşamanın önüne geçebiliyor. Sürücü tarafında oluşabilecek birtakım hasarlara karşı önceden güvence sağlanabilmesi açısından, kiralanan her aracın zorunlu bir trafik sigortası bulunması gerekiyor. Araç seyir halindeyken herhangi bir kazanın meydana gelmesi araç kiralayan kişilere ciddi maddi yükler oluşturabildiğinden, bir araç kiralamak istendiğinde profesyonel ve güvenilir rent a car firmalarını tercih etmenin önemin de bir kez daha altını çizmekte fayda var.

 

KASKO SİGORTASI NEDİR?

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI İLE FARKLARI NELERDİR?

 

Kasko adlandırması, Türkçeye İtalyanca “casco” kelimesinden geçmiş olup “kaza” anlamını taşıyor. Aynı dilde “düşmek” manasındaki “cascare” sözcüğünden türeyen bu kelime, “düşüş, rast gelme, kaderine çıkma” gibi anlamlara da geliyor. Bu doğrultuda kaskoya poliçe anlamını kazandırmak için en doğru tanımı, “kasko sigortası” oluşturuyor. Araç kiralama firmaları için özel kullanıma sahip kasko sigortalarına ise “rent a car kaskosu” deniliyor. 

 

Kasko ile trafik sigortası arasındaki en temel farkı, birinin tercihe bağlı yaptırılması diğerinin ise zorunlu tutulması olarak niteleyebiliriz. Zorunlu olan trafik sigortası, herhangi bir kaza durumuna karşı tarafların hasarlarını kapsarken; kasko sigortası, kişinin kendisini ve sigortaya konu olan aracı güvence altına alıyor. Üstelik kasko sigortasının kapsamı, ödenecek tutara göre araç sahibi tarafından esnetilebiliyor.

 

Rent a car kasko fiyat teklifi, internet üzerinden rahatlıkla alınabiliyor. Firmalara hizmetlerinde ek bir saygınlık ve müşteriye karşı güven kazandıran bu sistem için istenirse telefonla veya yüz yüze müşteri temsilcisi ile görüşülerek firma için en uygun kasko paketi kolayca satın alınabiliyor. Fakat unutulmamalı ki rent a car kaskoları, kiralama hizmetleri araç kullanıcısı sabit olmadığı ve dolayısıyla daha fazla risk barındırdığından bireysel kaskolara nazaran daha yüksek maliyetli olabiliyor.

 

Rent a car kaskosu yapan sigorta şirketleri, sunduğu çeşitli paket ve ek teminatlarla hem firmaları hem de araba kiralayan gerçek ve tüzel kişileri koruma altına alıyor. Tabii, bu durumda hem şirketi hem de müşteriyi koruyan rent a car sigortası teminatları genişletilebiliyor. Teminatı limitsiz olarak öne süren seçenekler ile üçüncü kişilere verilen zararın tümü sigorta kapsamına alınıyor. Aracın çalınması durumunda ise anahtar teslim etmenin zorunlu olmaması, önemli bir riski bertaraf ediyor. Ayrıca, arabada fiziksel olarak meydana gelebilecek herhangi bir çizik vs. durumunda mini onarım hizmetlerinden kolaylıkla faydalanılabiliyor. Kısacası, her iki tarafı da güvence altına alan bu poliçe araç kiralamanın bir kâbusa dönme ihtimalini yok ediyor. Araba kiralarken bu ayrıntıya dikkat etmek ise, sürücülerin yararı için özellikle tavsiye ediliyor.

 

Arackirala.com, bünyesinde sürdürülen tüm araç kiralama işlemlerinde, sürücüler tarafından kiralık olarak kullanılan araçları olası hasar durumlarına karşı güvence altına almak üzere kapsamlı bir kasko sigorta poliçesi uyguluyor. Uygulanan bu rent a car kaskosu, sürücünün alkolsüz ve ehliyetinin en az 2 yılı doldurmuş olması koşuluyla aracın hasarlarını güvence altına almak için kullanılan karşılıklı bir koruma teminatı oluşturuyor.

 

KİRALIK ARAÇLAR İÇİN YAPILAN KASKO NELERİ KARŞILAR?

 

Kiralık araç kaskoları şirketlere genel anlamda; kaza, yanma ve patlama, doğal afetler, hırsızlık, hastane giderleri, hukuki koruma ve aracın kullanılamaz hale gelmesi durumunda yeni araç teminine karşı güvence sağlıyor. Kasko sigortası ile sigortacı, sigortalının poliçede belirtilen ve karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz kara araçlarından, römork veya karavanlar ile iş makinelerinden, lastik tekerlekli traktörler ve diğer zirai tarım makinelerinden doğan menfaatin aşağıda belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda doğrudan uğrayacağı maddi zararları teminat altına alıyor.

Araç kiralarken size en uygun kasko poliçesini ihtiyacınız olan teminatlar doğrultusunda belirleyebilir, arackirala.com’da isteğe bağlı sigortalar arasında yer alan Kasko sigortasını şirketimizin avantajlı ve kapsamlı sigorta poliçeleriyle birlikte güçlendirebilir, araba sürme keyfinize rahatlıkla güveni ve huzuru ekleyebilirsiniz.

 

MUAFİYETLİ KASKO NEDİR?

Kasko poliçeleri arasında en çok tercih edilenler arasında muafiyetli kasko yer alıyor. Arabada oluşan hasarın belirli bir miktarının alıcı tarafından üstlenilmesi anlamına gelen bu sigortalama türü; trafikte yaşanılan kazaların, yaralanmaların ve maddi hasarların en aza indirilmesini amaçlayan kasko sigortasıyla özdeşleşen bir kavram olmakla birlikte, kimi firmalarda “kasko muafiyeti” şeklinde de adlandırılabiliyor.

Muafiyetli kaskoyu, sigorta poliçesinin düzenlendiği sırada sigorta şirketi ve sigortalının anlaşarak karar verdiği muafiyet oranıyla birlikte kasko poliçesi fiyatına uygulanan bir indirim olarak da açıklayabiliriz. Kasko poliçesi kapsamında araç kiralayan kişi, hasarın yol açtığı zararın yalnızca bir kısmının ödemesini üstlenirken sigorta şirketleri, muafiyetli kasko poliçelerinde hasar ödemesi yaparak poliçede belirlenen muafiyet oranını mevcut sigorta sözleşmesi üzerinden düştükten sonra kalan kısmı esas alıyor.

 Belirlenen muafiyet oranı ise sigortalının kendisi tarafından ödenmekle birlikte, her iki tarafın da ödeme yapması durumunda bu kasko ürününü standart kasko ürünlerinden ayırıyor. Zira muafiyetsiz kasko sigortalarında hasar durumu ortaya çıktığı zaman ödemeyi sadece anlaşmalı sigorta şirketi yapıyor. Bu nedenle de muafiyetsiz kasko poliçelerinin maliyeti, muafiyetli poliçelere nazaran biraz daha pahalı olabiliyor.

Araç kiralamayı düşünen siz değerli okuyucularımız için muafiyetli kasko konusunda pek tabii ufak bir öneri sunmakta fayda var. 

Kasko tercih istatistiklerine bakıldığında bahsi geçen muafiyetli kasko, genel özellikleri de incelendiğinde özellikle senelik ödemelerinde tasarruf sağlama amacı güden bireylerin ihtiyaçlarını karşılamada bir hayli yardımcı oluyor. 

Türkiye’de ve dünyada mevcut olan ekonomik statü de göz önünde bulundurulduğunda artan araba maliyetleri, döviz kuru gibi etkenlere bağlı olarak bu kasko türüne karşı ilgiyi her geçen gün artırıyor. Şayet aracınıza muafiyetli kasko yaptırmayı tercih edecekseniz, aracın şehir içinde kullanım durumunu ve hafif hasar garantisinin bulunup bulunmadığını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Dikkatsiz bir araç sürücüsü iseniz yani sık bir şekilde hafif bile olsa araba kazaları yapıyorsanız bu muafiyetli kaskonun tercihi sizler için doğru bir tercih olmayabilir.

“Aracımı şehir içi trafiğinde çok kullanmıyorum” diyorsanız ve sahip olduğunuz poliçenin mini hafif hasar garantisi bulunmaktaysa, buna ek olarak standart kasko ödeneğiniz yahut araç ederi %10’a yakın ya da %10’dan yüksekse muafiyetli kaskonun ilk tercihleriniz arasında olmasını tavsiye ederiz.

 

Arackirala.com’da seyahatinizi her an güvenli bir şekilde planlayabilir, anlaşmalı olduğumuz kuruluşlar ile sizlere özel sunduğumuz poliçe fırsatlarını değerlendirebilirsiniz!

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code