Yazar
4.14 (7)

Araç Kiralarken Nelere Uymalıyım?

 

Araç kiralamanın şartlarını biliyor musunuz?

Araba kiralamak isteyen sürücüler tarafından hangi koşulların sağlanması gerekir? Kimler araç kiralayabilir?

 

Arackirala.com, sizler için derledi:

Araç kiralama şartları; firmaların sizlerden talep ettiği, araç kiralayacak olan kişinin yerine getirmesi gereken unsurlardır. Araç kiralayabilmek için, özellikle ilk kez araba kiralayacaksanız ya da aileniz, arkadaşlarınızla birlikte uzun süreli bir seyahate çıkacaksanız öncelikle bu şartların neler olduğunu bilmeniz gerekir. Zira araba kiralamanın şartlarını bilmeden plan yaptığınız takdirde tatiliniz ve zamanınız boşa geçebilir.

Arackirala.com olarak, yolculuğunuzun keyfini bilinçli bir şekilde çıkarabileceğiniz yönergeleri belirtiyor, sizlere sorunsuz bir araç kiralama hizmeti sunuyoruz!

Gelin, huzurlu bir yolculuk için sıraladığımız otomobil kiralama şartlarına bir göz atalım:

Yaş Sınırı

Bir yerden araç kiralama hizmeti almak istediğinizde karşınıza çıkacak ilk koşul, kimlik yaşınızın istenilen sınırı karşılayıp karşılamadığıdır. Bunun için, en az 21 yaşında olmanız gerekir. 21 yaş ve üzerindeyseniz, ekonomik bir araç kiralayabilirsiniz. Orta sınıf bir araba için ise aranan yaş şartı en az 25’tir. Son olarak, büyük ve lüks bir araç kiralamak istediğinizde sizden 28 yaş ve üzeri kriterini karşılamanız beklenir.

Ehliyet Süresi

Araba kiralamak istediğinizde, yalnızca ehliyet sahibi olmanız yeterli değildir. Aynı zamanda ehliyet sürenizin de bazı şartlara uyuyor olması gerekir. Ekonomik, üst ve orta sınıf otomobiller için en az 2 yıllık bir sürüş deneyimine ihtiyaç duyulmakla birlikte, ehliyetinizin verildiği tarihin üzerinden en az 2 yıl geçmiş olması elzemdir. Büyük ve lüks arabalar için ise en az 3 yıllık ehliyet süresine sahip olmalısınız.

Olası Yedek Sürücü

Araç kiralama hizmeti aldığınız süre boyunca yasal olarak aracın yalnızca sizin tarafınızdan kullanılıyor olması gerekmektedir. Fakat elbette kiralanan araç birden fazla kişi tarafından da kullanılabilir. 

Eğer kiralanan arabayı sizden başka olası bir yedek sürücü kullanacaksa, bunu mutlaka önceden bizlere bildirmeniz ve kiralama kontratına işletmeniz gerekir. Bu sayede ek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Elbette, olası yedek sürücünün de yasal sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir. Aksi bir durumda, örneğin otomobil ile kaza yapıldığında eğer sürücü siz değilseniz ve ilgili kişinin bilgileri önceden kontratta belirtilmemişse, kasko aracın zararını karşılamaz.

Kasko ve Sigorta

Bünyemizdeki kiralık araçların tamamı rent a car kaskoludur. Kiraladığınız araçla gerçekleşen kaza durumlarında gerekli kiralama şartlarını halihazırda yerine getirmiş olduğunuz takdirde kasko zararı karşılar. Araba kiralamak için belirli koşullar gerektiği gibi, araç kaskosu için de karşılanması gereken birtakım mecburiyetler vardır. 

Örneğin, sürücünün uyuşturucu ya da alkol kullanarak direksiyon başına geçtiği anlaşılırsa sigortanın geçerliliği ortadan kalkar. Bunun yanı sıra yasal hız ve yük sınırlarının aşılması, araç ile karayolu sınırlarının dışına çıkılması, arabayı yasal olarak yetkili kişinin dışında birinin kullanması da sigorta ve kasko koşullarının yerine getirilememesine neden olur. Sürücü bu gibi durumlarda zararı bizzat karşılamalıdır. 

Sigortanın geçerli olabilmesi için trafik ve alkol raporlarının kaza anında sürücünün belirtilen şartlara uygunluğunu gösterir nitelikte tutulmuş olması ve en geç 48 saat içerisinde aracın kiralandığı tedarikçimize teslim edilmesi gerekmektedir.

Kilometre Sınırı

Araba kiralanırken, ödediğiniz ücrete dahil olan bir kilometre sınırı vardır ve sınırı aşmamak adına bunu iyi bilmek gerekir. Bazı araçlarda ayrıca sınırsız kilometre seçeneği de bulunur ve bu araçlar için herhangi bir koşul öne sürülmez. Başta sözünü ettiğimiz sınırlı otomobillerde gerçekleşen kilometre aşım durumlarında ise sürücüden aradaki fark payı kadar ekstra ücret talep edilir. Belirtilen sınırın aşılması halinde 50 kuruş kilometre aşım ücreti uygulanır.

Araç Kiralama Süresi

Araç kiralama süresi en az 1 gündür ve kısa süreli kontratlar sürücüler tarafından bu süre şartıyla imzalanmalıdır. 1 günden az süre ile yapılan saatlik kiralamalar da aynı şekilde 1 gün olarak kabul edilmektedir.

Ödeme Yöntemleri

Kiralama işlemini tamamlayabilmek için kiralama ücretinin tamamını ya da bir kısmını (ön ödeme tutarı) kredi kartı ya da banka havalesi aracılığıyla ödemiş olmanız gerekmektedir. Ödemenin tamamını önceden online ya da fiziksel olarak yaptıysanız, araç size teslim edilirken herhangi bir ödeme yapmazsınız. Ön ödemeli yöntemde, kalan ödeme tutarını aracınızı teslim alırken ödeyebilirsiniz. 

Tüm ödeme yöntemlerinde kredi kartı ve ehliyetinizi, arabayı teslim alırken muhakkak yanınızda bulundurmanız gerekir. Arackirala.com üzerinden gerçekleştirilen tüm ödemeler, Visa ve Mastercard güvenli ödeme standartlarına uygun olacak şekilde yapılmaktadır.

Provizyon

Kiraladığınız aracı kullandığınız süre boyunca oluşabilecek trafik ve park cezaları, eksik yakıt ya da sigorta kapsamına alınmayan hasarlar için firmalar sizden teminat talep edebilirler. Bu teminat için de kredi kartınız üzerinden “provizyon” adı verilen bir işlem uygulanmaktadır. Provizyon, belirli bir tutarın kredi kartı üzerinde bloke edilmesidir. Bu durum, kredi kartınızın kullanılabilir limitini azaltır ancak harcama olarak ekstrenize yansımaz. Provizyon için en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan ana sürücü adına kayıtlı bir kredi olması zorunludur.

Yakıt

Araç teslim edilirken, sürücü tarafından yakıt deposu seviyesinin kontrol edilmesi önemlidir. Kiralanan otomobilin teslim alınan yakıt oranıyla iade edilmesi beklenir. Fazla yakıt ile iade edilen araçlar için ise ekstra bir para iadesi söz konusu değildir. Fakat depoda eksik yakıt olması durumunda, yakıt ücreti ve hizmet bedeli kontratta ismi geçen yasal sürücüden tahsil edilir.

Otomatik & Hızlı Geçiş Ücreti

Araçlarımızın tamamında OGS veya HGS bulunmaktadır. Bu sayede müşterilerimiz, paralı otoyollardan otomatik olarak geçiş yapabilirler. HGS ve OGS ücreti, +10 TL hizmet bedeli ile araç iadesinde tahsil edilir. Otomatik ya da hızlı geçiş hiç sağlanmadıysa tarafınızdan herhangi bir ücret tahsilatı yapılmaz.

Araç Teslimi

Kiralanan araba yalnızca belirtilen adresten teslim alınmalı ve iade için belirlenen adrese ulaştırılarak iade edilmelidir. Adrese teslim seçenekleri yalnızca kiralamanın yapıldığı semt veya ilçe sınırları içerisinde yapılabilir. Herhangi bir ilçeden kiralama yapıldıktan sonra, farklı bir semt veya ilçe sınırları dahilinde belirtilen adrese teslimat yapılamaz. 

Araç teslim edilirken tedarikçi tarafından en fazla bir saat gecikme kabul edilir. Kiralayan kişi, araç teslimi için firma çalışanlarından kontratta belirtilenden daha fazla süre talep ettiği takdirde ek ücretlendirmeler uygulanabilir. Erken iade durumunda ise herhangi bir ücret iadesi yapılmaz.

İptal ve Değişiklik

İptal ya da değişiklik işlemlerinde önceden ödediğiniz tutar, bir sonraki kiralamanızda kullanılmak üzere Arackirala.com bünyesinde saklı tutulur. İptal anında herhangi bir ücret iadesi yapılmaz ve talep edeceğiniz bir sonraki kiralama hizmeti sırasında herhangi bir kesintiye uğramazsınız. Değişiklik işlemlerinde, gün sayısı ve araç değişikliğinden kaynaklanan farklar dışında ekstra bir ücret alınmaz.

Yurt Dışına Seyahat

Kasko sigortalarının ülke dışında geçerliliği olmadığından, Türkiye sınırlarında kiralanan araçlar ile yurtdışına çıkılması ne yazık ki mümkün değildir. Türkiye dışındaki arabalar için Arackirala.com ekibimiz ile iletişime geçerek hangi şartlarla hangi ülkelerde araç kiralama işlemleri yapılabileceği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gizlilik

Araba kiralama işlemleriniz sırasında sizlerden sağlanan tüm bilgiler, Arackirala.com tarafından yalnızca kiralama işleminizde kullanılmak üzere talep edilmektedir. Kiralama amacı dışında tarafınıza ait kişisel veriler başka herhangi bir yerde kullanılamaz, KVKK kapsamında tamamı saklı tutulur.

 

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code