Yazar
3.67 (3)

Araç Kiralamadan Önce Ne Yapmalıyım?

Araç kiralamadan önce hangi hususları göz önünde bulundurmalısınız?

Size en uygun aracı seçtikten sonra kiralama anında hangi desteklerden faydalanabilirsiniz?

 

Arackirala.com, sizler için derledi:

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama işlemi oldukça popüler bir hale gelmiş durumda. Araç kiralayarak hem seyahatinizi daha konforlu bir hale getirebilir hem de rotanızı istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz. Arackirala.com olarak, sizlere araç kiralarken dikkat edilmesi gereken konuları sıraladık. 

Gelin, keyifli ve güvenli bir yolculuk için öncelikle nelere dikkat etmemiz gerektiğini hep beraber okuyalım.

 

Firma Araştırması 

Araç kiralarken öncelikle bütçenizi belirlemeli ve fiyat karşılaştırması yapmalısınız. İndirim fırsatlarını değerlendirirken seçtiğiniz firmanın güvenilirliği ve bilinirliliğini göz önünde bulundurmanız seyahatinizi daha güvenli olmasını sağlar.

Araç kiralaması yaparken bir diğer önemli konu ise sürüş esnasında veya teslim anında bir sorunla karşılaşmamak için firma ile yapılan anlaşmaya dikkat etmeli, tüm detayları incelemelisiniz. Araç kiralamadan önce sorunsuz teslimat, yol yardım desteği gibi tüm konuları yetkililere sormalısınız. 

 

Araç Belirleme

Araç kiralarken en önemli noktalardan biri seyahatinizde kullanacağınız aracı belirlemektir. Küçük araçların fiyat/performans olarak her zaman ön plandadır. Araç kiralarken, küçük araç seçimi yapmanız kullanım ve park kolaylığı, yakıt tüketimi gibi avantajları size sağlar. Araç kiralarken, seyahatinizde kaç kişi olacağınıza, aracı uzun yolda mı yoksa şehir içinde mi kullanacağınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin, şehir içinde küçük motorlu ve az yakıt tüketen araçları tercih edebilir; dağlık bir bölgede yüksek, arazi SUV araçları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra araç kullanma konusunda farklı araç modellerinde çok deneyimli değilseniz bu durumda alışık olduğunuz modeli kiralamak sağlıklı olabilir.

Araç kiralama işleminden sonra teslim alırken ise tüm kapıları, bagajı, motoru kontrol etmeli, araç içine girerek koltuklara, aynalara göz gezdirmelisiniz. Bu kontroller sırasında gördüğünüz ufak bir hasarı bile aracı teslim eden görevliye bildirmelisiniz. Böylelikle aracı teslim ederken bu hasarlardan sorumlu tutulmazsınız.

 

Araç Teslim Alma ve Etme Noktaları

Araç kiralarken, belirlediğiniz aracın teslim alma koşullarını kiraladığınız firmadan detaylı bir şekilde öğrenmelisiniz. “Kiraladığım aracı benim yerime bir başkası teslim alabilir mi?” “Araç teslim noktaları nerelerdir?”  Gibi sorular araç kiralarken en sık akla gelen konulardır.

arackirala.com olarak sekiz ilde sunduğumuz araç kiralama hizmetinde kiralanan araç belirtilen adresten, kiralayan kişi tarafından alınabilir. 

Araç kiralarken günlük kiralamalardan ziyade uzun dönemli seyahatlerde araç teslim alma ve etme noktaları oldukça önemli bir konu olabilir. Örneğin başlangıç noktası İstanbul ve varış noktası Ankara olarak planladığınız 7 günlük bir seyahatte İstanbul’dan kiraladığınız aracı, seyahatiniz sonrasında Ankara’da teslim edip dönüşte de yeniden araç kiralamanızı sağlayabilecek firmaları tercih etmek sizin için çok mantıklı bir seçenek olabilir.

 

Araç Yakıt Durumu 

Arackirala.com bünyesinde bulunan tüm araçların depoları tam dolu bir şekilde teslim edilir. Araç kiralarken tam dolu alınan aracı teslim ederken de yine tam dolu bir şekilde götürmeniz gerekiyor. Kiraladığınız aracın yakıt göstergesine bakmalı ve hangi çizgide olduğuna dikkat etmelisiniz.

Hem aracı teslim alırken hem de yolculuk esnasında sık sık aracın yakıt durumunu kontrol etmeniz olası bir yolda kalma durumunu engelleyerek güvenli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. 

 

Yol Yardım Desteği 

Günümüzde oldukça yaygın bir hizmet haline gelen araç kiralamada, insanların önüne birçok seçenek çıkabilmektedir. Araç çeşitleri, özellikleri, modelleri gibi konuların yanı sıra firmalar müşterilerine şoförlü araç kiralama, yol yardım desteği gibi ek hizmetler de sunmaya başlamıştır.

Araç kiralarken en önemli hizmetlerden biri olan 7/24 yol yardım desteğini arackirala.com olarak müşterilerimizin güvenli ve huzurlu bir seyahat gerçekleştirmesi için bizler de sunmaktayız. 

Araç arızalanması, kaza yapması veya çalınması gibi araç hareketini engelleyecek durumlarda yol yardım desteği ile yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırabiliyoruz. Örneğin, arızalanan aracın yolda kalması durumunda çekici ile yoldan çekilmesi ve kurtarılması, sürücünün rahatsızlanması veya yaralanması durumunda yedek sürücü ayarlanması gibi hizmetler yol yardım desteğinde verilmektedir. Araç kiralarken seçtiğiniz firmada bulunan 7/24 yol yardım desteği ile hem güvenli hem de huzurlu bir seyahat planlaması gerçekleştirebilirsiniz. Sigortalı araçlarımızla, en ucuz fiyatları sunarken hem sağlığınızı hem güvenliğinizi düşünerek sizlere 7/24 yol yardım desteğini ücretsiz olarak hizmet ediyoruz.

 

Araç Sigortası

Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri ise sigorta konusudur. Bünyemizde bulunan kiralık araçların tamamı rent a car kaskoludur. Gerekli kiralama koşullarını yerine getirdiğiniz kaza durumlarında kasko zararı karşılayacaktır. Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar bulunmaktadır. Örneğin, sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yasal hız ve yük sınırlarının aşılmaması, aracın karayolları dışında kullanılmaması ve yasal sürücü dışında birinin kullanmaması gerekmektedir. Araç kiraladıktan sonra yolculuğunuzda bu şartlara uyulmaması durumunda olası bir kaza durumunda sürücü zararı bizzat karşılamalıdır. Sigortasız araç kullanırken oluşabilecek hasarlardan da sürücü sorumlu olacaktır.

Araç sigortasının geçerli olabilmesi için trafik rapor ve tutanakların uygun bir şekilde tutularak 48 saat içerisinde aracın, kiralandığı tedarikçimize teslim edilmesi gerekmektedir.

 

Arackirala.com olarak, yolculuğunuzun keyfini bilinçli bir şekilde çıkarabileceğiniz yönergeleri belirttik. Sizlere her an sorunsuz bir araç kiralama hizmeti sunmaya devam ediyoruz!

 

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code