Yazar
4.50 (2)

Uzun Yola Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Araç sahibi olmak çoğu kişi için ev satın almadan sonra yapılan büyük bir alışveriştir. Maliyet ve dikkat bakımından yalnızca ev satın almanın altındadır. 

Artmış maliyetler ve araç fiyatları ise insanları araç kiralamaya yönlendirmektedir. Araç kullanmak, insanların hem kısa hem de uzun süreli seyahatlerinde hayatlarının bir parçası olarak konumlandırdığı bir organizasyondur. 

 

İnsanlar gerek iş seyahatlerinde gerek tatil organizasyonlarında araç kullanarak hem kendi rotalarını belirleyebilir hem de vakit konusunda avantajlı duruma geçebilir. 

 

Araç kullanmadan önce seyahatimizin rotasını ve uzunluğunu belirlemeli, bu duruma göre hem kendimizi hem de aracımızı seyahate hazırlamamız gerekmektedir.

 

Peki, siz araç kullanmadan önce neler yapmanız gerektiğini, aracı uzun yola nasıl hazırlamanız gerektiğini biliyor musunuz?

 

Arackirala.com ekibi olarak, güvenli ve keyifli bir yolculuk için uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken yönergeleri belirtiyor, sizlere sorunsuz bir yolculuk hizmeti sunuyoruz!

 

Uzun yola çıkmadan önce yapılacak kontrolleri iki başlık altında inceleyebiliriz. Birinci aşama da aracın hazırlığı, ikinci aşama ise sürücünün hazırlığıdır. İşte, araç kiraladıktan sonra uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

 

Güvenliğinizi sağlayın

 

Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk konu güvenliktir. Hem sürücünün hem araç içinde yolculuk yapan hem de trafikteki canlıların güvenliği dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Sürücü hem kendi hem de trafiğin akışından, diğer canlılardan sorumludur.

 

Peki, seyahat başlamadan önce araç güvenliği nasıl sağlanır? 

Araç kullanmaya başlamadan önce yapılacak hem kısa hem de uzun yolculuklarda ilk yapacağınız işlem, kullanacağınız aracı tanımaktır. Bu, olası bir aksilik durumda müdahale etmenizi kolaylaştıracak önemli bir adımdır.


 

Arackirala.com araç bakımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini, güvenli bir seyahat gerçekleştirmeniz adına sizler için derledi:

 

Güvenli ve huzurlu bir uzun yolculuk yapmak için, yola çıkmadan önce kullanılacak aracı detaylıca kontrol etmeli, aracın bakımını yaptırmanız gerekmektedir.

 

Aracın motor yağını kontrol ettirin

 

Uzun yola çıkmadan önce aracınızın motor yağı seviyesini kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Motor yağı seviyesi, motor yağı ölçme çubuğunun üzerinde bulunan iki çizgi arasında olmalıdır. 

 

Araç motorundaki yağ seviyesi her 1000 kilometrede bir kontrol edilmeli, her kontrolde motor yağı seviyesinin aynı olması bir sorun olmadığını gösterir.

 

Cam suyunu doldurun

 

Uzun yola çıkmadan önce sileceklerin kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir. Özellikle soğuk kış aylarında cam suyu antifrizi, aracın silecek suyunun donmaması engeller ve daha iyi bir performans alınmasını sağlar. 

 

Yolculuğunuza başlamadan önce her benzinciden temin edebileceğiniz özel antifrizli cam suyunu doldurmalısınız.

 

Soğutma suyunun durumunu kontrol edin

 

Uzun yola çıkmadan önce motor soğutma suyu seviyesini kontrol ettirmek güvenli bir yolculuk için önde gelen işlemlerden biridir. 

 

Kaputun altında bulunan deposunun üzerindeki seviye göstergesine bakarak kolayca anlaşılabilir ancak seviye okuma işlemi yapılırken motorun soğuk olması ve aracın düz bir zeminde durması gerekmektedir. Soğutma suyu seviyesi min çizgisinin altına veya max çizgisinin üzerinde olmamalıdır.

 

Aracın yağ sızıntısının kontrolünü sağlayın

 

Motor bir aracın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlayan ve aracın kalbi olarak sayılır. Aracın sağlıklı şekilde hareket etmesini sağlayan birçok farklı yapıda sıvı bulunur. Bu sıvılardan en önemlisi ise motor yağıdır. 

 

Motor yağı, motorun içerisinde yer alan tüm bileşenlerin, pistonların ve diğer parçaların çalışmasını kolaylaştırır. Bu nedenle motor yağını düzenli olarak kontrol etmek ve motor bakımlarını belirli periyotlar halinde yaptırmakta fayda vardır. Arabada yağ sızıntısının birçok farklı sebebi olabilir. 

 

Uzun yola çıkmadan önce düzenli kontrolünün yapılması seyahat esnasında olabilecek kazaları önleyecektir.

 

Fren ve fren sistemini kontrol ettirin

 

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka aracın fren ve fren sisteminin kontrolünün sağlanması gerekir. 

 

Fren ve fren sistemini kontrol ederken, fren diskinizin üzerinde parmağınızı gezdirdiğinizde eğer fren diski uçlarında çıkıntılar var ise ve fren diski iç kısmı, fren disk uç kısmından daha derinde ise bu fren disklerinizi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

 

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka kontrol etmeli, bir problem varsa tamir ettirmelisiniz.

 

Lastik ve hava basıncını kontrol edin

 

Araçta lastikler sürekli olarak bir basınç kaybı yaşamaktadır. Uzun yola çıkmadan önce lastiklerimizin basıncının kontrolünü yapmak oldukça önemli bir konudur. 

 

Normal koşullarda dahi lastikler ayda 0,069 bar basınç kaybı yaşar ve bu rakam sıcaklıkla birlikte artar. Dolayısıyla lastik basıncını en az ayda bir kontrol ettirmek gerekmektedir.

 

 

Uzun yola çıkmadan önce tüm bu kontrollerinizi yaparsanız, yolculuğunuzu en güvenli hale getirebilirsiniz. Bunların yanı sıra aracınızda her zaman bulunması gereken ekipmanların olduğundan emin olmalısınız. Bu ekipmanlar hem uzun hem de kısa yolculuklarınızda sizin güvende olmanızı sağlayacaktır.

 

Aracınızda mutlaka olması gereken ekipmanların başında trafik seti ve ilk yardım seti bulunmaktadır. Trafik seti ve ilk yardım seti olası bir kaza durumunda ilk müdahale için önemli ekipmanlardır.

 

Uzun yola çıkmadan önce acınızda mutlaka hava pompası, yedek lastiğinizin ve krikonuzun olduğuna emin olmasınız. 

 

Seyahatiniz sırasında olası bir lastiğinizin patlama kazasını yedek lastiğinizle halledebilirsiniz. Yedek lastiğinizin ve krikonuzun olması seyahatiniz sırasında lastik bulma ile vakit kaybetmemenizi sağlayacaktır.

 

Rotanızı belirleyin

 

Yolculuğunuzun rotası ve süresini bilmek uzun yola çıkmadan önce hazırlıklarınızı tamamlarken size kılavuz olacaktır. Uzun yola çıkarken yanınızda mutlaka biri olmalıdır. Eğer yolculuğunuz 8 saati geçerse yedek bir şoför ile dönüşümlü olarak araç kullanmalısınız.

 

Konforunuzu sağlayın

 

Uzun yola çıkmadan önce, öncelikle hem sürücü hem de yolculuğu gerçekleştirecek kişiler konforlu bir şekilde dinlenmelidir. Araç içinde uykulu ve yorgun olmamalı, seyahate bu şekilde başlanmamalıdır. Güvenli ve konforlu bir seyahat için öncelikli kural, güzel bir şekilde dinlenilmiş olunmasıdır.

 

Uzun yola çıkmadan önce dikkatinizin dağılmaması adına aracınızın içini düzenli bir hale getirmelisiniz. Telefon ve bardak tutucular, boyun ve bel minderi uzun yola çıkarken yanınızda bulundurduğunuzda konforunuzu artıracak ekipmanlardır.

 

Yolda atıştırabileceğiniz yiyecekler, bol su mutlaka uzun yola çıkmadan önce aracınızda bulundurmanız gereken gıdalardır. Islak mendil ve peçete gibi hijyen sağlayacak ürünler, güneş nedeniyle görüşünüzün kısıtlanmaması adına güneş gözlüğünüzü uzun yola çıkmadan önce yanınızda bulundurmanız sizin huzurlu ve konforlu bir seyahat geçirmeniz için faydalı olacaktır.

 

Çantanızı hazırlayın

 

Uzun yola çıkmadan önce önemli eşyalarınızı yanınıza almak, çantanızı özenli bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Ehliyet, cüzdan, kimlik, telefon, şarj aleti gibi eşyalarınız mutlaka yanınızda olmalıdır.

 

Rahat kıyafetler tercih edin

 

Sürücü, uzun yola çıkarken rahat kıyafetler tercih etmeli, yolculuk esnasında kendisine rahatsızlık verebilecek, dikkatini dağıtacak kıyafetler giymemelidir.

 

Seyahat öncesi hava durumunu kontrol edin 

 

Seyahatinizi ve rotanızı planlarken hava durumunu kontrol etmeli, aracınızı gideceğiniz bölgenin hava durumuna uygun hale getirmelisiniz. Uzun yola çıkmadan önce mutlaka aracınızda yağmur yağma ihtimaline karşı, daha iyi bir yol görüşü sağlayacak yağmur kaydırıcı bulundurmalısınız.

 

 

Arackirala.com ekibi olarak, uzun yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri, aracınızda mutlaka bulunması gereken ekipmanları hem kendi güvenliğiniz hem de trafikteki güvenlik için sizlere sıraladık.

 

Unutmayın, araç ile uzun yola çıkmak çok büyük özen ister. Hem aracın ihtiyaçları hem de sürücünün ihtiyaçları belirlenmeli ve karşılanmalıdır. 

Telefonunuza uygulamayı indirmek için
QR kodunu okutun.
QR code